יתרונות הקטניות המונבטות ‏

נכתב ע״י: אריאלה מימון בתאריך: 22.11.19

מדוע קטניות

קטניות הן מזון צמחי מאוזן ועשיר. יש בהן חלבון, עמילן, ויטמינים, מינרלים, נוגדי חימצון, פיטוכימיקלים (מונעי סרטן) וסיבים תזונתיים. בהיות הקטניה מקור מצוין לחלבון:

 • היא מהווה תחליף מלא לבשר.
 • היא בריאה יותר מבשר היות שאינה מכילה שומן רווי, אנטיביוטיקות, הורמונים ועוד. לפיכך הקטניה היא מבין המקורות העיקריים לחלבון בקרב הטבעונים.

בטבע מצויים שפע של קטניות: עדשים במגוון צבעים (כתום, שחור, חום, ירוק), שעועית מאש, חומוס, פול, שעועית לבנה ועוד.

מדוע מונבטות

קטניה מונבטת היא קטניה שעברה הנבטה,שהוא תהליך פשוט הניתן לעשותו בכל בית.

יתרונותיהן של אכילת קטניות מונבטות לעומת אכילת קטניות לא מונבטות הן משמעותיות ביותר:

 1. בתהליך ההנבטה אנו מגדילים באופן משמעותי את הערכים התזונתיים של הקטניה:
  1. כמות החלבון גדלה בהרבה
  1. כמות העמילן (הסוכר המורכב) יורדת באופן משמעותי, כך שאנו מקבלים מזון בעל ערך גליקמי נמוך ביותר (מכיל כמות סוכר נמוכה), דבר החשוב מאד בימינו עקב צריכה עודפת של סוכרים ועליית תפוצת הסכרת באוכלוסיה
 2. עיכול הרבה יותר קל וספיגה הרבה יותר יעילה, דבר התורם מאד לניצול מקסימלי של כל הערכים התזונתיים שבקטניה ומאוד מומלץ בעיקר לאנשים הסובלים מבעיות במערכת העיכול. חשוב לציין שמזון שמצריך פעולת עיכול קטנה יותר מאפשר לגוף לפנותיותר משאב אנרגיה לצרכים אחרים כמו לפינוי פסולת ורעלים ולריפוי.

לפיכך קטניה מונבטת מזינה אותנו בקלות ומבזבזת לנו פחות אנרגיה ביחס לקטניה רגילה ובפרט לבשר אשר קשה לעיכול ולכן דורש הרבה אנרגיה מהגוף. זו הסיבה כנראה שלאחר אכילת קטניה מונבטת מרגישים שובע יחד עם קלילות בגוף ולא כבדות כמו לאחר אכילת בשר.

היתרון הכלכלי

מומלץ לקנות קטניות אורגניות כי אז החלבון יהיה אורגני והוא זול בהרבה ביחס לחלבון לא אורגני מן החי. יש הטוענים כי קטניה מונבטת מפחיתה את הסיכוי לסרטן שד, לסרטן הערמונית ולסכרת.

קטניות מונבטות

גם דגנים מונבטים

אגב רצוי להנביט גם דגנים כמו חיטה, אמרנט, דוחן, קינואה, כוסמת ועוד ובכך להקטין משמעותית את כמות העמילן (הסוכר המורכב) שבתוכם ולהקל משמעותית על פעולת העיכול. חשוב לסכרתיים, לסובלים מבעיות במערכת העיכול, לסובלים מבעיות לב ועוד.

דגנים מונבטים עם ירקות
דגנים מונבטים עם ירקות

השילוב הנכון לאכילת קטניות

מומלץ לאכול קטניה עם סלט ירקות שכן ירקות חיים מספקים אנזימים שהם חומרים החשובים לפירוק המזון כך שפירוק הקטניה נעשה בצורה קלה ויעילה יותר בנוכחות ירקות חיים כמוצג בתמונה.

אז כיצד מנביטים?

כתבה זאת מתארת כיצד להנביט קטניות ודגנים באופן שמקבלים את כל הייתרונות הבריאותיים.

מלאו את פרטיכם ונשוב אליכם בהקדם

יחד נגבש תוכנית הבראה המתאימה לכם

  מתרפאים אלה כבר מצאו את הפתרון

  קחו טעימה מההצלחות שלנו

  הגעתי אל יאיר במצב שהטיפול התרופתי נגד החרדות אותת לי שהוא לא מספיק. הטיפול של יאיר עזר לי להפחית במינון הטיפול התרופתי שאני מקבלת במשך 9 שנים. התחלתי להרגיש יותר נוכחת ושלווה. התחלתי לנהוג מחוץ לעיר, דבר שלא עשיתי המון זמן. התחלתי להרגיש תחושה של שלמות. בנוסף, הצלחתי להגיע לתובנות עמוקות כמו מהי מהות חיי וכמה טוב יש לעולם להציע לאנושות.
  מורן י'
  ההומופאתיה והטיפול אצל יאיר עזרו לנו בהרבה מקרים כגון: חום אצל ילדים, טיפול בפרכוסים, דלקות כאלה ואחרים, הילד שלי חטף את מחלת החזרת והם סייעו לנו בהכל בלי התערבות רפואית ב"ה. חרדות או כל מועקה אחרת אחרי טיפול מרגישים הקלה ומגיעים לסיבות ובאופן טבעי לפתרונות... זוג מדהים עם המון אהבת חינם אינסופית שנותנים מזמנם ומעצמם והכל מתוך שמחה וחיוך ולב רחב. ממליצה בחום!!! תנסו לא תתאכזבו
  מרטי ג׳
  הגעתי ליאיר בעקבות המלצה של חברה‎ .‎
  כשהגעתי ליאיר לא היתי הכי בטוחה שאפשר להבריא על ידי טיפול הומואפתי‎ .‎
  להבריא מבחינה נפשית וגם רפואית‎ .‎אני מטופלות כבר שנתיים‎, וגם שני הילדים שלי‎ .‎
  פשוט מתנה מבורא עולם שהגעתי אליהם‎ .‎אני מרגישה מבחינה נפשית‎ מאוד מחוזקת .המוטיבציה שלי עלתה‎ .‎
  יש לי יותר כוחות ויכולת להתמודד עם דברים
  ממלצה בחום
  דבורה א'
  הגעתי אל יאיר במצב שהטיפול התרופתי נגד החרדות אותת לי שהוא לא מספיק. הטיפול של יאיר עזר לי להפחית במינון הטיפול התרופתי שאני מקבלת במשך 9 שנים. התחלתי להרגיש יותר נוכחת ושלווה. התחלתי לנהוג מחוץ לעיר, דבר שלא עשיתי המון זמן. התחלתי להרגיש תחושה של שלמות. בנוסף, הצלחתי להגיע לתובנות עמוקות כמו מהי מהות חיי וכמה טוב יש לעולם להציע לאנושות.
  מור י'
  יאיר עזר לנו בהרבה דברים. קשה לתאר בכמה משפטים אבל ההומופתיה עבורנו הוא הצלה אחת גדולה מאחר והטיפול שלו הוא כל כך שורשי ועמוק ונותן מענה מעבר לטיפול הנקודתי כאשר הרפואה הרגילה מטפלת בסימפטום נטו ההומופאתיה מטפלת בנסיבות העמוקות יותר וממילא מעלימה את הסימפטום. דרך הטיפול ההומופאטי קבלנו הרבה כלים לסייע לילדים ולעצמנו צריך להתנסות בכדי להבין ואני ממליץ בחום!!
  נתנאל ג'
  Open chat
  צריכים עזרה? דברו איתנו!